• Čeština (Česká republika)
  • English (United Kingdom)
  • Deutsch (DE-CH-AT)
  • Russian / По русски (CIS)
20. 02. 2018

Home

3. VÝSEV - vysévat brzy nebo předpěstovat sadbu

Ranější výsev nebo dokonce výsadba předpěstovaných sazenic uspíší sklizně, takže potřebné množství plodů získáme často ještě před plným nástupem plísně okurkové. Musíme ovšem brát ohled na pozdní jarní mrazíky v polovině května, i na možnost zálivky. Velmi ranné výsevy (kolem 20. dubna) je vhodné chránit folií nebo bílou netkanou textilií. Použijeme pouze inkrustovaná semena - jiná by v chladné půdě mohla shnít.

Nakličování semen okurek nedoporučuji, získá se málo a riziko zaschnutí je velké. Pokud však přesto budete nakličovat, pak jen ve VLHKÝCH novinách, ne v MOKRÝCH nebo dokonce ve vodě. V přílišném mokru i nejlepší semeno okurek shnije a nevyklíčí.

Předpěstování sadby je u okurek také možné. Vždy však musíme vysazovat z květináče či z kelímku, tzv. "trhaná" sadba je u okurek zcela nevhodná. Hlídáme kořeny - jakmile je kořenový bal dost pevný, musíme rotlinky ihned vysadit, nebo přesadit do většího květináče. Opozdíme-li se byť jen o několik dní, kořínky zhnědnou, uhynou, a rostlina musí vytvořit nové. Tím se ovšem celý efekt předpěstování ztrácí.

Aktualizováno Čtvrtek, 17 Leden 2013 10:42
 

Počet návštěv


mod_vvisit_counterDnes636
mod_vvisit_counterVčera2846
mod_vvisit_counterTento týden3482
mod_vvisit_counterMinulý týden18114
mod_vvisit_counterTento měsíc53698
mod_vvisit_counterMinulý měsíc92716
mod_vvisit_counterOd května 20091903049


Copyright © 1991-2016, ING. B. HOLMAN, Bzenec (CZ). Všechna práva vyhrazena (All Rights Reserved).                WEB: Hynek Gajda